arka gdynia rugby cash back
Jak to działa? ZAPISZ SIĘ!

Wielka trójka, czyli raport z obozu faworytów

Środa, 24 marca 2010 13:30

Jak najwyższe miejsce przed play-off czyli półfinałami mistrzostw Polski – to stawka rozpoczynającej się w sobotę rundy wiosennej sezonu 2009/10 w ekstralidze rugby.

Przypomnijmy, że do play-off awansują pierwsze cztery drużyny. Lider po sezonie zasadniczym zagra u siebie z czwartą drużyna tabeli a wicelider będzie podejmował trzecią ekipę ekstraligi. Zwycięzcy zagrają o tytuł mistrza Polski. Kto nim będzie? Największe szanse ma tzw. „Wielka trójka” czyli Lechia Gdańsk, Budowlani Łódź i Arka Gdynia.
Po rundzie jesiennej liderem jest Lechia Gdańsk, która nie przegrała żadnego ze spotkań. W Gdańsku bardzo chcą po ośmioletniej przerwie znów cieszyć się z mistrzostwa Polski. Między innymi w tym celu Lechia nawiązała kontakty i podpisała umowę partnerską z klubem francuskiej TOP 14 CA Brive. To bardzo obiecujące przedsięwzięcie nie tylko dla gdańskiego klubu, ale także całego polskiego rugby a na pewno klubów, które będą chciały iść podobną drogą, co RC Lechia. Efektem klubowej umowy mają być wzmocnienia Lechii przed play-off, do którego gdańszczanie bez problemów awansują. Prawdopodobnie do Gdańska przyjadą dwaj rugbiści, którzy walczą o miejsce w składzie pierwszej drużyny CA Brive. Do Lechii już przeszedł z Ogniwa Sopot Dariusz Wantoch-Rekowski a pomóc ma także Rafał Sajur, grający w Irlandii. Nie jest wykluczona gra w Lechii Michała Krużyckiego, ale ten zawodnik będzie mógł przyjechać do Gdańska dopiero po sezonie zawodowej drużyny z Lyonu, gdzie gra za zapleczu TOP 14 czyli PRO 2.
Wicelider i obrońca tytułu Budowlani Łódź też nie próżnuje, chociaż medialne doniesienia wskazują raczej na problemy finansowo-organizacyjne mistrzów Polski. Budowlani walczą o pieniądze z miasta, dzięki którym łatwiej im będzie bronić mistrzostwa i Pucharu Polski. Trener Mirosław Żórawski liczy na pomoc grających we Francji Tomasza Hebdy i Kamila Bobryka, ale prawdopodobny jest przyjazd dwóch innych, dobrej klasy, rugbistów z Francji. Budowlani to druga drużyna, która ma zapewniony udział w play-off ekstraligi.
Trudno wyobrazić sobie by w pierwszej czwórce zabrakło RC Arka Gdynia. Teoretycznie jednak taka możliwość istnieje, podobnie jak to, że „Buldogi” zajmą pierwsze miejsce przed play-off. Strata Arki (23 pkt) do Lechii (36) oraz Budowlanych (34) jest ogromna i praktycznie mało realna do odrobienia. Nie zmienia to jednak faktu, że play-off to na dobrą sprawę odrębna cześć sezonu, do którego warto przygotować się jak najlepiej. I Arka właśnie z tego założenia wychodzi. Dobrą grę trzeba pokazać kibicom jak najszybciej by ci przekonali się, że piętnastkę z Gdyni warto będzie dopingować w najważniejszych meczach sezonu, czyli w półfinale i, miejmy nadzieję, finale ligi.
Na razie to Arka dokonała najbardziej spektakularnych wzmocnień. W żółto-niebieskich barwach grają już Gruzini: Bakuri Chubinidze, Sergo Kvernadze (obaj z AZS AWF Warszawa) i Beka Tsiklauri (powrót z Gruzji). Z Ogniwa Sopot przeszli Daniel Podolski i Marcin Wilczuk a z Lechii Rafał Wojcieszak (na zdjęciu) . Arka porozumiała się także z Romualdem Berthe i Donaldem Gargasson, Francuzami grającymi w reprezentacji Polski. Oni mieliby pomóc właśnie w fazie play-off.
Te transfery spowodowały, że na Arce ciąży jeszcze większa presja sukcesu a takim będzie tytuł mistrza Polski. – Lubię presję, dobrze mi się wtedy pracuje i wierzę, że to będzie również czynnik mobilizujący dla moich zawodników – mówi trener RC Arka Maciej Stachura.
Dla rugbistów Arki to bardzo ważny sezon. Grają nie tylko o sukces sportowy (złoto w lidze i Puchar Polski), ale także – a może przede wszystkim – o sukces mentalny. Muszą uświadomić swoim kibicom, mieszkańcom Gdyni, rodzicom przyszłych zawodników, potencjalnym sponsorom i władzom miasta, że warto było budować nowy stadion a rugby to rzeczywiście wielka sprawa…

27/28.03. – IX kolejka ekstraligi
Budowlani Łódź – Ogniwo Sopot (sobota, godz. 15.)
RC Arka Gdynia – Bemowo AZS AWF Warszawa (sobota, godz.16)
RC Lechia Gdańsk – Posnania (sobota, godz. 14)
Orkan Sochaczew – Juvenia Kraków (sobota, godz. 15)

Zdjęcie pochodzi z serwisu www.arkowcy.pl

 
RSS sponsorzy

Dodatkowe 3000+ dla emerytów w 2023: poza rekordową waloryzacją emerytur. Sprawdź, mamy wyliczenia [2.12.2022]
Z niemal stuprocentową pewnością najniższa emerytura wzrośnie od marca 2023 […]
pt, gru 02, 2022
Dziennik Bałtycki