Derby dla Lechii

Sobota, 22 września 2012 10:32

Arka Gdynia odniosła bolesną porażkę w meczu derbowym III kolejki Ekstraligi Rugby. Na PGE Arenie Gdańsk „Buldogi” uległy Lechii Gdańsk 47:25 (23:10).
Sobotnie derby, które odbyły się w nietypowym miejscu jak na spotkania rugby w Polsce zaczęło się nie najgorzej dla naszych zawodników. Mimo szybko zdobytych trzech punktów z drop-goala przez Buchajło Arkowcy dzielnie stawiali opór i szukali swojej szansy na zdobycie punktów. Jednak już kilka minut później oba zespoły musiały kontynuować grę w okrojonych składach za sprawą czerwonych kartek, którymi zostali obdarowani Jacek Wojaczek i Łukasz Piszczek. Gracze zostali ukarani za udział w bójce, która wywiązała się między drużynami po podyktowaniu rzutu karnego dla graczy z Gdańska.
Janeczko wykorzystał karnego i Lechia objęła sześciopunktowe prowadzenie. Wtedy za sprawą Szymona Sirockiego i Dawida Banaszka Arka zdołała odrobić straty i wyjść na jednopunktowe prowadzenie. Sirocki urwał się biało – zielonym i swoim stylu pognał środkiem w pole punktowe zdobywając pierwsze przyłożenie.
Po ponad dwudziestu minutach gry Lechii udało się znowu wyjść na prowadzenie po przyłożeniu Pawła Nowaka. Arka odpowiedziała karnym Banaszka a obie drużyny dzieli tylko jeden punkt. Wtedy wydawało się, że mecz będzie już oscylował do końca w okolicy remisu a zwycięstwo jednej z drużyn będzie sprawą otwartą do końca.
Jednak Arkowcy nie zdołali już do końca pierwszej połowy wedrzeć się na pole punktowe biało – zielonych i na 10 zakończyli swoją zdobycz punktową w pierwszej części gry. Lechia natomiast jeszcze dwukrotnie w doliczonym czasie gry zdobywała pięć oczek za sprawą przyłożeń Hebdy i Sajura. Na przerwę żółto – niebiescy schodzili przegrywając 23:10.
Po przerwie nasi próbowali odrabiać straty, ale to właśnie gdańszczanie pierwsi zameldowali się z piłką w polu punktowym. Arka odpowiedziała w 48. minucie przyłożeniem Władka Grabowskiego, któremu po rozegraniu karnego ręką przez nasz zespół, w zamieszaniu na polu punktowym udało się umieścić piłkę na murawie.
Arkowcy nie poddawali się, ale bardzo dobrze grający w drużynie Lechii Bryce rządził i dzielił na boisku. Najpierw zainicjowana przez niego akcja zakończyła się przyłożeniem Majchera, a on sam aż dwukrotnie meldował się w polu punktowym „Buldogów”.
Dzielna postawa Arki przyniosła rezultat dopiero w końcówce meczu. Radek Rakowski i Marcin Wilczuk zdobyli po pięć punktów dla naszych, jednak żadnego z podwyższeń nie udało się wykorzystać. Wcześniej żółto – niebiescy mieli kilka dogodnych sytuacji na zmniejszenie przewagi gospodarzy, ale dobrze broniący zawodnicy z Gdańska dwukrotnie zdołali wypchnąć naszych w aut kilkadziesiąt centymetrów przed polem punktowym, albo skutecznie blokując dwie bardzo dobre sytuacje wypracowane przez Craiga Bachurzewskiego.

Przegrana Arki w pierwszym meczu rugby w historii PGE Areny Gdańsk wydaje się zdecydowanie za wysoka i nie oddaje wydarzeń boiskowych. Wiele widowiskowych akcji obu drużyn, szybkie tempo gry i zaangażowanie rugbistów było najlepszą reklamą rugby w naszym kraju. Dodatkowo świetna atmosfera na trybunach i obecność prawie siedmiu tys. widzów sprawiło, że derbowe spotkanie mogło się bardzo podobać.
Lechia wygrała zasłużenie, okazując się lepszym zespołem, a graczom Arki musimy podziękować za waleczną postawę i wolę zwycięstwa aż do ostatniego gwizdka w meczu, co jednak okazało się niewystarczające na dobrze dysponowany w sobotę zespół z Gdańska. Na osłodę tej porażki pozostaje naszym rugbistom punkt bonusowy zdobyty za cztery przyłożenia w meczu, który pozwolił Arce utrzymać pozycję wicelidera ekstraligi.

RC Lechia Gdańsk – RC Arka Gdynia 47:25 (23:10)
sędziowali: Zeszutek, Szostek, Jasiński
widzów: 6500

Punkty Lechia: Buchaiło 3, Janeczko 14, Nowak 5, Hebda 5, Sajur 5, Bryce 10, Majcher 5.
Punkty Arka: Sirocki 5, Banaszek 5, Grabowski 5, Rakowski 5, Wilczuk 5.

Kartki: Piszczek  czerwona; Wojaczek czerwona, Banaszek żółta.

Arka: Bachurzewski Craig, Wojaczek Jacek, Wilczuk Marcin, Perzak Karol, Andrzejczuk Robert, Kwiatkowski Rafał, Grabowski Władysław, Raszpunda Kazimierz, Szostek Łukasz, Banaszek Dawid, Motyl Mariusz, Rakowski Radosław, Szrejber Rafał, Sirocki Szymon, Stępień Tomasz oraz Bartkowiak Daniel, Madajewski Bartosz, Zdunek Arkadiusz, Skindel Marek, Chromiński Konrad, Simionkowski Kamil, Bury Paweł.

Lechia: Witoszyński Rafał, Sajur Rafał, Kaszuba Sławomir, Nowak Paweł, Doroszkiewicz Łukasz, Wantoch Rekowski Dariusz, Majcher Cyprian, Hebda Tomasz, Janeczko Rafał, Buchajło Jurij, Płonka Marek, Hedesz Karol, Bryce Henry, Piszczek Piotr, Jurkowski Piotr oraz Zieliński Krzysztof, Auksztulewicz Przemysław, Buczek Grzegorz, Wójcik Bartosz, Olszewski Igor, Urban Łukasz, Tadalewski Kornel.

Psychologia na Uniwersytecie SWPS w Sopocie z najwyższą oceną działalności naukowej