arka gdynia rugby cash back
Jak to działa? ZAPISZ SIĘ!

Prezes Andrzej Stromski i Arka Gdynia nagrodzeni przez wojewodę

Sobota, 12 kwietnia 2014 10:15

Nagroda Sint Sua Premia Laudi

W piątek w Sopocie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody „Sint Sua Premia Laudi” przyznawanej przez Wojewodę Pomorskiego Ryszarda Stachurskiego. Wśród nagrodzonych w kategoriach kultura gospodarka, samorząd i sport znaleźli się prezesi Arki Gdynia Andrzej Stromski, w imieniu którego medal odebrał sekretarz zarządu Arki Eugeniusz Kubacki (na zdjęciu), oraz Bogdan Jancen prezes RC Lechia Gdańsk.

Medal „Sint Sua Premia Laudi” (łac. Niech chwała ma swoją nagrodę) przyznawany jest corocznie przez Wojewodę Pomorskiego za promowanie i działania na rzecz regionu pomorskiego. Ryszard Stachurski uhonorował prezesów za akcję „Rugby łączy ludzi”, której organizatorem i pomysłodawcą jest kapelan gdyńskich Buldogów ks. Tyberiusz Kroplewski.

Drużyna RC Arka Gdynia, klubu któremu Pan szefuje, dostarcza fanom wielu wzruszeń i powodów do dumy zaś akcja prowadzona z RC Lechia Gdańsk – „Rugby łączy ludzi” przywraca wiarę w piękno sportu i zasad, których nie łamią ani zawodnicy, ani kibice.” – napisał w liście skierowanym do prezesa Arki wojewoda Ryszard Stachurski.

W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali: w kategorii Kultura – Przemysław Dyakowski, jazzman i animator kultury, w kategorii Gospodarka – Jan Mioduski, prezes Techno-Service S.A i Radosław Mioduski, prezes spółki Siled Grupa kapitałowa Techno- Service S.A., zaś w kategorii samorząd Aleksander Gappa, starosta człuchowski.

Laureaci Sint Sua Praemia Laudi w kategorii Sport:
Bogdan Jancen,  prezes RC Lechia Gdańsk i Andrzej Stromski, prezes RC Arka Gdynia. Łączy ich przesłanie – „Rugby to świat zasad, których nie łamią ani zawodnicy, ani kibice”. Sportowcy obu klubów w ramach akcji „Rugby łączy ludzi” cyklicznie spotykają się z gimnazjalistami, po to by opowiadać o zasadach tej dziedziny sportu ale też tolerancji i przyjaźni. Członkowie drużyn pokazują, że antagonizmy pomiędzy Gdynią a Gdańskiem nie przenoszą się na rugby. Inicjatorem spotkań był ks. Tyberiusz Kroplewski, kapelan gdyńskiej drużyny. Rugby pojawiło się w Polsce wraz z repatriantami i misją wojskową z Francji na początku XX. wieku. W Warszawie powstał pierwszy polski klub – Orzeł biały, we Lwowie rozegrano pierwszy mecz. Niestety, trudności organizacyjne w kraju spowodowały powolny zanik tej dziedziny sportu. Kolejny rozdział rugby w Polsce to lata 50. Wśród tych, którzy mogą mówić o przywracaniu świetności rugby był Gdańsk. Dwiema pierwszymi drużynami były: AZS Politechnika Gdańsk oraz uczniowie Technikum Wychowania Fizycznego. Druga z drużyn była zalążkiem sekcji rugby Lechii Gdańsk. RC Lechia Gdańsk to obecnie jeden z najbardziej utytułowanych klubów rugby w Polsce. To Mistrzowie Polski, zdobywcy Pucharu Polski, medaliści mistrzostw Polskiod kilkudziesięciu sezonów uczestnicy ekstraligi. Bogdan Jancen, prezes RC Lechia Gdańsk jest także prezesem Pomorskiego Okręgowego Związku Rugby. Z kolei pierwszą gdyńską drużyną rugby był Bałtyk, który w 1972 przejął sekcję od Spójni Gdańsk. Zespół nie odnosił spektakularnych sukcesów nie licząc trzech medali Mistrzostw Polski juniorów. Odrodzenie gdyńskiego rugby nastąpiło w latach 90. Klub RC Arka Gdynia został założony w 1996 roku z inicjatywy byłych zawodników trójmiejskich klubów rugby oraz kibiców piłkarskiej sekcji Arki. Początkowo zespół występował w turniejach towarzyskich pod nazwą Arka Gdynia Hooligans, później funkcjonował jako sekcja rugby w ramach MGKS Arka Gdynia. Występy w rozgrywkach ligowych Arka rozpoczęła w roku 1997. W sezonie1999/2000 zdobyła pierwszy medal, a cztery lata później została po raz pierwszy najlepszą drużyną w kraju. W ciągu krótkiej, osiemnastoletniej historii klubu, rugbiści z Gdyni tylko trzykrotnie byli poza podium. Drużyna zgromadziła na koncie trzy mistrzostwa Polski, sześć srebrnych i cztery brązowe medale, puchar Polski i Europy. RC Arka Gdynia to aktualnie czołowa drużyna Ekstraligi Rugby i najgroźniejszy rywal Lechii na drodze do mistrzostwa Polski.

Nagroda Sint Sua Premia Laudi

Nagroda Sint Sua Premia Laudi

Nagroda Sint Sua Premia Laudi

Nagroda Sint Sua Premia Laudi

Nagroda Sint Sua Premia Laudi,
RSS sponsorzy

Kultowe przedmioty z lat 70., 80. i 90. powróciły. Niektóre są wiele warte! Zobacz, czy masz w domu te topowe sprzęty z PRL-u
Syfon z nabojami, lampa lava, kula disco, kasety, telefon z […]
sob, lut 04, 2023
Dziennik Bałtycki