arka gdynia rugby cash back
Jak to działa? ZAPISZ SIĘ!

Z kim w półfinale?

Niedziela, 15 czerwca 2014 11:44

Arka Gdynia - Pogoñ Siedlce

Zakończyła się faza zasadnicza rozgrywek Ekstraligi Rugby, która wyłoniła cztery najlepsze klubowe drużyny walczące w play-offach o medale. Zgodnie z wynikami meczów po czternastu kolejkach fazy zasadniczej pierwsze miejsce w tabeli zajęła Arka Gdynia z dorobkiem 57 punktów, drugie Lechia Gdańsk 52 punkty, trzecie Master Pharm Budowlani S.A. Łódź 42 punkty, a  czwarte Awenta Pogoń Siedlce 39 punktów.
Arkowcy, przygotowujący się do pierwszego meczu półfinałowego, który odbędzie się za tydzień, nie mogą być pewni przeciwnika. Zgodnie z Regulaminem Rozgrywek Ekstraligi pary półfinałowe powinny wyglądać następująco:
Arka Gdynia – Awenta Pogoń Siedlce
Lechia Gdańsk – Master Pharm Budowlani S.A. Łódź

W minioną środę jednak, Komisja Gier i Dyscypliny Polskiego Związku Rugby sprawdziła czy kluby wywiązują się z obowiązku posiadania i szkolenia grup młodzieżowych. Zdaniem komisji, kluby ekstraligi Budowlani Łódź i Ogniwo Sopot oraz klub I ligi Czarni Pruszcz Gdański nie wywiązały się ze wspomnianego obowiązku i muszą zostać ukarane na podstawie paragrafu 42 rozdziału V Przepisów Polskiego Związku Rugby, który określa sankcje przewidziane dla danej klasy rozgrywkowej. Tak więc: Budowlani minus 10 pkt., Czarni minus 5 pkt., Ogniwo zakaz gry w danej klasie rozgrywkowej lub wpłata nawiązki na rzecz rozwoju rugby młodzieżowego w wysokości 100.000 zł.
 
Stanowisko Zarządu RC Arka Gdynia ws. ostatnich decyzji KGiD PZ Rugby:
Arka Gdynia w dniu 11 czerwca 2014 r. zwróciła się do Komisji Gier i Dyscypliny z prośbą o wskazanie podstawy prawnej zawartej w regulaminach lub przepisach wewnętrznych Polskiego Związku Rugby, która pozwalałaby na weryfikację szkolenia młodzieży oraz tabeli Ekstraligi Rugby 15 w zakresie obowiązku posiadania i szkolenia grup młodzieżowych po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek ekstraligi.

O ile co do samych kompetencji KGiD w zakresie weryfikacji obowiązku posiadania i szkolenia grup młodzieżowych Zarząd RC Arka Gdynia nie ma wątpliwości, to przeprowadzenie weryfikacji tego obowiązku akurat w tym momencie trwania rozgrywek ekstraligi i I ligi, budzi nasze obawy iż nie ma podstaw prawnych w przepisach obowiązujących w PZ Rugby. W naszym odczuciu moment weryfikacji obowiązku posiadania i szkolenia grup młodzieżowych został wybrany uznaniowo lub też Komisja Gier i Dyscypliny kierowała się nieznanymi nam przepisami, o przedstawienie których została poproszona.

Największe jednak wątpliwości Zarządu Klubu budzi moment, w którym wykonywane są sankcje za niewywiązanie się z tego obowiązku czyli odejmowane są punkty ukaranym klubom. Naszym zdaniem paragraf 42 rozdziału V Przepisów Polskiego Związku Rugby, który stał się podstawą do wydania decyzji o ukaraniu Budowlanych Łódź, Ogniwa Sopot oraz Czarnych Pruszcz Gdański, wydaje się być jasny co do treści i terminu karania klubów.

Budowlani, zgodnie z decyzją Zarządu PZ Rugby 12 października 2013 r., ukarani zostali według ustępu „etap II” mówiącego, że „… sankcja za niewypełnienie obowiązku na koniec sezonu – minus 10 pkt. …„.
Sankcja w przypadku Czarnych Pruszcz Gdański powinna być wykonana analogicznie, zgodnie z ustępem „etap III” par. 42 – minus 10 pkt. również na koniec sezonu.

Aby rozwiać wątpliwości dotyczące słowa „sezon” Zarząd Arki Gdynia, działając na podstawie Statutu Polskiego Związku Rugby, 12 czerwca 2014r. wystąpił do Zarządu PZ Rugby, wskazanego w statucie jako organ władny do interpretacji regulaminów i przepisów związkowych, o przedstawienie jednoznacznej interpretacji – definicji legalnej słowa „sezon” w odniesieniu do „Przepisów Polskiego Związku Rugby”, „Regulaminu Ekstraligi Rugby” oraz „Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Rugby”.
Tylko jednoznaczne sprecyzowanie tego określenia pozwoli na ostateczne wyjaśnienie, kiedy mogą być odjęte punkty ukaranym drużynom.

Wobec nie uzyskania odpowiedzi na skierowane przez klub pisma do Polskiego Związku Rugby oraz pojawieniem się informacji medialnej o wyznaczeniu par finałowych i terminów meczów, w chwili obecnej Zarząd RC Arka Gdynia stoi na stanowisku, że przeciwnikiem Arki w półfinałowym dwumeczu jest Pogoń, a drużyna seniorów naszego klubu w sobotę – 21 czerwca, uda się na pierwszy mecz do Siedlec.

 

Powyższe stanowisko Zarządu Klubu zostało przekazane Zarządowi Polskiego Związku Rugby oraz klubom ekstraligi.
RSS sponsorzy

System FALA jednak od lipca. Wzrosty cen biletów mają być niższe, niż zapowiadano
Jak podaje portal gdańsk.pl, system Fala ma rozpocząć działalność na […]
czw, lut 02, 2023
Dziennik Bałtycki