arka gdynia rugby cash back
Jak to działa? ZAPISZ SIĘ!

„Buldogi” dla chorych na TNP

Piątek, 19 czerwca 2015 22:07

Zawodnicy naszego klubu wraz z trenerem uczestniczyli w niecodziennym treningu. Postanowili bardzo mocno się zmęczyć trenując w geście solidarności z chorymi na nadciśnienie płucne.

Nadciśnienie płucne to rzadka, wyniszczająca i postępująca choroba śmiertelna, która atakuje płuca i serce. Może na nią zachorować każdy, niezależnie od płci, wieku czy rasy. O nadciśnieniu płucnym mówimy wtedy, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej przekroczy w spoczynku 25 mmHg.
Tętnicze nadciśnienie płucne należy do jednej z grup nadciśnienia płucnego. To bardzo rzadka odmiana NP, w której ciśnienie krwi w tętnicy płucnej wzrasta nawet kilkukrotnie powyżej wartości prawidłowych co prowadzi do ciężkiej niewydolności serca. Jest to choroba groźna, gdyż nieleczona szybko prowadzi do zgonu.

Choroba zwykle dotyka osoby młode, często mylona jest z innymi chorobami, np. z astmą. Objawia się trudnościami z oddychaniem, sinieniem ust oraz szybkim męczeniem się podczas wykonywania zwykłych czynności, takich jak chodzenie po schodach czy spacer. Niestety, najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby pacjenci trafiają pod specjalistyczną opiekę. Tymczasem wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie to lepsza jakość życia i szansa na w miarę normalne funkcjonowanie przez dłuższy czas.

Nasi zawodnicy mieli okazję przekonać się przez krótka chwilę, jak to jest żyć z TNP. Można było poddać się testowi słomki – z zatyczką na nosie i ze słomką w ustach i próbować oddychać. Ten test doskonale pokazuje jak czują się chorzy z nadciśnieniem płucnym. Brak tchu oraz pełnego oddechu to idealny opis tego testu. Po takim krótkim teście można oczywiście zdjąć zatyczkę na nosie i znowu oddychać normalnie, chorzy niestety muszą się zmagać z trudnościami w oddychaniu i wykonywania prostych, codziennie, czynności.

Mamy nadzieję, że tym treningiem poświęconym chorym na nadciśnienie płucne Arkowcy sprawili im radość oraz przyczynili się do wzrostu świadomości istnienia tej rzadkiej i ciężkiej choroby.

Arka dla chorych na TNP

Arka dla chorych na TNP

Arka dla chorych na TNP

Arka dla chorych na TNP

Arka dla chorych na TNP
RSS sponsorzy

Kultowe przedmioty z lat 70., 80. i 90. powróciły. Niektóre są wiele warte! Zobacz, czy masz w domu te topowe sprzęty z PRL-u
Syfon z nabojami, lampa lava, kula disco, kasety, telefon z […]
sob, lut 04, 2023
Dziennik Bałtycki