arka gdynia rugby cash back
Jak to działa? ZAPISZ SIĘ!

Najlepsze europejskie drużyny rugby 7 zagrają w Gdyni!

Środa, 13 lipca 2016 16:21

Mistrzostwa Europy Rugby 7Mistrzostwa Europy w Rugby7, które odbędą się w Gdyni w najbliższy weekend będą miały wyjątkowy wymiar. Do Trójmiasta przyjadą reprezentacje Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii, które miesiąc później zmierzą się w turnieju olimpijskim. Dla polskich kibiców będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć w akcji przyszłych olimpijczyków.

116 lat temu zaczęła się historia
Już w programie drugich igrzysk olimpijskich pojawiło się rugby. W porównaniu z obecnymi zawodami, turniej prezentował się skromnie. Do Paryża przyjechały trzy reprezentacje: Francji (pełniącej rolę gospodarza), Wielkiej Brytanii i Cesarstwa Niemieckiego. Francuzi przygotowali do turnieju siedemnastu zawodników, o dwóch więcej niż pozostałe reprezentacje. W obecności ponad trzech tysięcy kibiców, na stadionie Velodrome de Vicennes pierwszy mecz na igrzyskach rozegrały reprezentacje Francji i Cesarstwa Niemieckiego. Zdyscyplinowani i świetnie zorganizowani rugbiści z Niemiec przegrali jednak z grającymi z polotem i fantazją Francuzami. Gospodarze wygrali tamto spotkanie 27:17. Drugie pojedynek podczas igrzysk pomiędzy Wielką Brytanią, a Cesarstwem Niemieckim nie doszedł do skutku, w efekcie czego o medalu z najcenniejszego kruszcu decydował mecz trzeci. Spotkanie pomiędzy Francją i Wielką Brytanią okazało się spektakularnym zwycięstwem gospodarzy 27:8. Warto dodać, że mecz ten cieszył się największą widownią spośród wszystkich konkurencji olimpijskich rozegranych w Paryżu. Francja wprawiła w euforię swoich kibiców zdobywając złoty medal. Srebro przypadło sprawiedliwie Brytyjczykom i Niemcom.

Rugby powróciło na igrzyska w 1908 roku. Jednak w Londynie, który miał zaszczyt gościć turniej olimpijski rozegrano tylko jedno spotkanie. Pierwsza i zarazem finałowa rywalizacja została rozegrana na stadionie White City, pomiędzy Austarlazją (faktycznie była to Reprezentacja Australii) a Wielką Brytanią. Spotkanie wygrali rugbiści z południowej półkuli 32:3, zaś brytyjscy zawodnicy musieli ponownie zadowolić się srebrem. Po raz kolejny rugby gościło na igrzyskach w 1920 roku. Podobnie jak podczas turnieju w Londynie na Stadionie Olimpijskim w Antwerpii rozegrano tylko jedno spotkanie. W meczu o złoto spotkały się Francja i Stany Zjednoczone. Amerykanie sprawili ogromną sensację wygrywając 8:0, dzięki znakomitej postawie w drugiej odsłonie meczu. W efekcie zdobyli swoje pierwsze złoto w tej dyscyplinie sportu.

Ostatni raz przed blisko stuletnią przerwą rugby zagościło na igrzyskach w Paryżu. Dla Polski były to wyjątkowe igrzyska bowiem pierwszy raz wystąpiliśmy na letnich zawodach olimpijskich. Choć w Paryżu nie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, to na osłodę polskim kibicom, kolarze Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Smyczek przywieźli do kraju srebro zaś Adam Królikiewicz brąz w jeździectwie. Natomiast rugbiści zmierzyli się ze sobą na igrzyskach po raz czwarty. Do Paryża przyjechały drużyny Francji, Stanów Zjednoczonych i Rumunii. Francuzi zaczęli od potężnego uderzenia, gromiąc na Stade olympique de Colombes Rumunów aż 61:3. W drugim meczu Amerykanie pokonali Rumunię 37:0. Trzecie spotkanie ze względu na układ par okazało się być finałem turnieju. Stany Zjednoczone do przerwy rozegrały bardzo wyrównane zawody z Francją. Na przerwę Amerykanie schodzili zaledwie z trzema oczkami przewagi. Jednak w drugiej odsłonie meczu zawodnicy zza oceanu dali prawdziwy koncert ogrywając Francuzów 17:3. Zdobywając tym samym drugie w historii złoto na olimpijskim turnieju rugby, co jest rekordem do dnia dzisiejszego.

Na początek Mistrzostwa Europy potem Igrzyska Olimpijskie
W lipcu Gdynia stanie się europejską stolicą rugby siódemek. Do Trójmiasta przyjadą najmocniejsze ekipy Starego Kontynentu by powalczyć o tytuł najlepszej drużyny Europy. Wśród nich reprezentacje Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii, które niespełna miesiąc później w słonecznym Rio powalczą o pierwszy medal olimpijski, po blisko stu latach przerwy. Podczas turnieju w Moskwie, w jednej grupie zmierzyli się ze sobą Brytyjczycy i Francuzi. W tym miejscu należy przypomnieć, że ze względu na turniej olimpijski Wielka Brytania wystawiła dwie reprezentacje o nazwach Lions i Royals. Te drużyny zastąpiły tradycyjnie grające w cyklu Anglię i Walię. Na boisku lepiej prezentowali się zawodnicy z Wysp Brytyjskich, którzy w bezpośrednim starciu pokonali Francję 36:7 jako drużyna Lions. Ogółem Lions wygrali wszystkie swoje mecze grupowe. Przeciwko Polsce 28:7 i Portugalii 14:7. Francuzi zaś prócz porażki z Wielka Brytanią zwyciężyli z Polską 29:12 i Portugalią 14:12. Druga drużyna – Royals, pokonała Gruzję 17:7, Litwę 42:0 i Rosję 17:12. W klasyfikacji końcowej moskiewskiego turnieju Francuzi zajęli drugie miejsce, zaś trzecie Wielka Brytania Lions, zwyciężyli Rosjanie. Warto zwrócić uwagę, że na tle drużyn olimpijskich znakomicie zaprezentował się nasz zawodnik Szymon Sirocki, który zdobył 5 przyłożeń. Solidna postawa dała rugbiście gdyńskiej Arki miejsce w pierwszej dziesiątce najlepiej punktujących zawodników całego cyklu.

Wielki powrót do rodziny olimpijskiej
Kibice rugby, a zwłaszcza tego w odmianie siedmioosobowej, będą mogli cieszyć się wzruszającym widowiskiem, bowiem po raz pierwszy od 92 lat sport ten wraca do programu igrzysk olimpijskich. Dwanaście zespołów w trzech grupach będzie walczyło o medal z najcenniejszego kruszcu – ze złota. W grupie A zmierzą się ze sobą Fidżi, Brazylia, Argentyna oraz Stany Zjednoczone, których reprezentacje można uznać za symbolicznych obrońców tytułu. W grupie B znalazły się Południowa Afryka, Francja, Hiszpania i Australia. Przez wielu kibiców właśnie ta grupa uchodzi za najtrudniejszą w całym turnieju. W grupie C zagrają Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Japonia i Kenia. Do kolejnej fazy turnieju awansują zwycięzcy grup oraz zespoły z drugich miejsc i dwie najlepsze drużyny, które zajmą miejsca trzecie w swoich grupach. Następnie drużyny zmierzą się w ćwierćfinałach, zwycięzcy tych pojedynków spotkają się w walce o medale. Zwycięzcy półfinałów zagrają o złoto, zaś drużyny, które przegrają mecze półfinałowe powalczą o brązowe medale. Areną zmagań rugbistów podczas igrzysk olimpijskich będzie Deodoro Stadium w Rio de Janeiro. To będzie niezwykły turniej, przede wszystkim dlatego, że jest to powrót rugby na igrzyska pierwszy raz po blisko stu latach, oraz dlatego, że po raz pierwszy w historii zostanie przyznany jednej z drużyn brązowy medal. Dla zespołu, który go zdobędzie może być nawet cenniejszy od złota.

Paweł Plecha
źródło: www.pzrugby.pl
RSS sponsorzy

Kultowe przedmioty z lat 70., 80. i 90. powróciły. Niektóre są wiele warte! Zobacz, czy masz w domu te topowe sprzęty z PRL-u
Syfon z nabojami, lampa lava, kula disco, kasety, telefon z […]
sob, lut 04, 2023
Dziennik Bałtycki