arka gdynia rugby cash back
Jak to działa? ZAPISZ SIĘ!

Rugby połączyło uczniów SP10

Wtorek, 21 lutego 2012 14:35

 
W Szkole Podstawowej nr 10 na gdyńskiej Chyloni odbyło się spotkanie z rugbistami Arki i Lechii w ramach akcji „Miłuj bliźniego swego. Rugby łączy ludzi”. Organizatorem spotkania był kapelan naszego klubu ks. Tyberiusz Kroplewski.
W podstawówce z młodzieżą spotkali się Łukasz Szostek, Paweł Dąbrowski, Rafał Kwiatkowski z Arki oraz Rafał Lademann, Marek Płonka jr., Grzegorz Janiec z Lechii. W spotkaniu uczestniczyli również szkoleniowcy obu drużyn – Maciej Stachura oraz Grzegorz Kacała i Marek Płonka.
W wyjątkowej lekcji udział wzięło ok. 150 uczniów, którzy mogli wysłuchać rugbistów obu klubów, obejrzeć stałe fragmenty gry w wykonaniu obecnych zawodników, a także sami mogli spróbować swoich sił ćwicząc młyny z graczami. Była także okazja do zadania pytań i rozmów z zawodnikami. Rugbiści pokazywali również fragmenty meczów derbowych z udziałem Arki i Lechii.

- Dzieciom i młodzieży chcieliśmy pokazać, że można kibicować kulturalnie i z szacunkiem dla drużyny przeciwnej. Chcemy walczyć ze stereotypami, które są między kibicami z Gdańska i Gdyni. Rugbiści obu drużyn, którzy wystąpili razem pokazali, że darzą się szacunkiem, że witają się, „przybiją piątkę” i mówią o sobie „mój kolega z Lechii, mój kolega z Arki”. Zależy nam na tym, aby uświadomić też młodym ludziom, że rugby jest inne, że kibice trójmiejskich drużyn mogą siedzieć obok siebie na trybunach w zgodzie, często oklaskując dobre akcje boiskowe przeciwnika – powiedział po spotkaniu ks. Tyberiusz.
- Chrystus uczy miłości do bliźniego, tolerancji dla innych i braku agresji. Te spotkania mają być debatą na temat wzajemnego szacunku nie tylko na boisku czy trybunach, ale przede wszystkim w życiu. Na przykładzie rugby ukazać, że animozje między kibicami nie mają sensu, wspólne kibicowanie jest możliwe i odbywa się na stadionach rugby – dodał kapelan Arki.

 
Drugie z zaplanowanych spotkań w odbędzie się w Gimnazjum nr 31 w Gdańsku 29 lutego. Ponownie wspólnie wystąpią gracze dwóch trójmiejskich drużyn rugby.

O wrażenia ze spotkania zapytaliśmy kapitana Arki, Łukasza Szostka:
- Bardzo mi się podobało! Takie lekcje to świetna promocja rugby i kibicowania rugby. Myślę, że udało się nam udowodnić, że tak jak gracze Arki i Lechii mogą się szanować i darzyć szacunkiem, tak też mogą powinni szanować się kibice i że niektóre zachowania po prostu im nie przystoją.

Więcej zdjęć w galerii.

 
 RSS sponsorzy

Serbia - Szwajcaria NA ŻYWO 2.12.2022 r. MŚ 2022. Gdzie oglądać transmisję w TV i stream? Wynik meczu, online, relacja, kursy bukmacherów
Serbia - Szwajcaria NA ŻYWO. Serbia zagra w piątek (2.12.2022) […]
pt, gru 02, 2022
Dziennik Bałtycki