arka gdynia rugby cash back
Jak to działa? ZAPISZ SIĘ!

Którędy do finału?

Czwartek, 14 czerwca 2012 13:07

 
Przed nami drugi mecz półfinałowy w Ekstralidze Rugby. W tym sezonie odbywają się dwa mecze. W pierwszym Arka i Lechia zmierzyły się w minioną sobotę na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni. W pierwszej potyczce lepsi okazali się gracze z Gdańska, pokonując żółto – niebieskich 34:16. Jednak przed naszą drużyną drugie starcie już w niedzielę o godzinie 15:30.

Jaka droga wiedzie do finału Ekstraligi i jak liczone są punkty w półfinałowym dwumeczu. Ile punktów muszą zdobyć Arkowcy, aby cieszyć się z awansu do finału ligi?
Odpowiedź na te pytania daje regulamin rozgrywek Ekstraligi Rugby i okazuje się, że nie wystarczy wygrać różnicą dziewiętnastu punktów, aby awansować.
Punkty decydujące o awansie liczone są tak, jak w ligowej tabeli sezonu zasadniczego: cztery punkty za zwycięstwo i ewentualnie punkt bonusowy za zdobycie czterech przyłożeń w meczu lub za przegraną równą lub mniejszą niż siedem punktów. W drugiej kolejności ma znaczenie korzystniejszy bilans małych punktów, a dopiero w trzeciej liczba zdobytych małych punktów w dwóch meczach.
Po pierwszym meczu drużyna biało – zielonych posiada na koncie 4 punkty za zwycięstwo oraz piąty punkt bonusowy za zdobycie czterech przyłożeń. Dla Arki oznacza to, że aby móc myśleć o awansie musi nie tylko wygrać, ale przede wszystkim zdobyć przynajmniej cztery przyłożenia w meczu. To przy założeniu, że wszystkie próby podwyższenia po min. czterech przyłożeniach będą celne, daje Arce 28 punktów. Wtedy jednak ważne będą małe punkty, w których Arka ma gorysz bilans. Różnica punktowa po pierwszym meczu wynosi 18.
Przy teoretycznie zdobytych 28 punktach z czterech przyłożeń i podwyższeń i „odrobieniu” 18 punktów z pierwszego meczu, wynik drugiego spotkania musiałby się ustalić 28:10 dla Arki. Taki jednak obrót sprawy oznacza zerowy stosunek małych punków (44:44), równą liczbę małych punktów zdobytych w obu meczach i zarządzona zostałaby dogrywka.
Jeśli Arkowcy chcą być spokojni o awans muszą zdobyć wspomniane wcześniej cztery przyłożenia oraz nie pozwolić graczom Lechii na zdobycie więcej niż 9 punktów. Wtedy suma małych punktów z dwumeczu 44:43 dałaby bilans punktowy +1 na korzyść Arki, co oznaczałoby awans naszej drużyny.
Zadanie wydaje się być trudne, ale jednak dopóki nie zakończył się drugi półfinał wierzymy w powodzenie naszej drużyny, za którą trzymamy kciuki.

W niedzielę nie tylko mecz półfinałowy w Ekstralidze. O godzinie 13:00 na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni, zagrają rugbiści Arki II, którzy z BBRC będą walczyć o piąte miejsce I Ligi Rugby.
Zapraszamy do dopingu dla żółto-niebieskich, najpierw od 13 w Gdyni, a potem o 15:30 w Gdańsku na obiekcie GOKF przy Al. Grunwaldzkiej 244.
RSS sponsorzy

[PRL] Kompanie karne towarzysza Jaruzelskiego
24 czerwca 1976 r. premier Piotr Jaroszewicz przedstawił w sejmie […]
pt, cze 09, 2023
Dziennik Bałtycki