arka gdynia rugby cash back
Jak to działa? ZAPISZ SIĘ!

Informacje o klubie


Założyciele klubu (od lewej): Zbigniew Rybak, Dariusz Komisarczuk, Jacek Wojaczek i Wojciech Ruszkiewicz.

Historia rugby w Gdyni sięga roku 1972. Czterdzieści lat temu stoczniowy klub Bałtyku Gdynia, sekcję rugby przejął od gdańskiej Spójni. Seniorzy Bałtyku nigdy nie awansowali do I ligi a taki był warunek, aby sekcja przetrwała w 1980 roku. Nie udało się i rugbiści Bałtyku w większości zasilili Lechię Gdańsk.
Ale tradycja rugby w Gdyni przetrwała. Dzisiaj, dzieci niektórych rugbistów Bałtyku, grają w Arce, tak jak chociażby obecny kapitan żółto-niebieskich – Łukasz Szostek, syn Grzegorza Szostka, dziś sędziego, kiedyś rugbisty.
Rugby Club Arka Gdynia powstał w 1996 roku. Został założony z inicjatywy byłych zawodników trójmiejskich klubów rugby oraz kibiców piłkarskiej sekcji Arki, funkcjonując najpierw jako sekcja rugby w MZKS Arka Gdynia, a obecnie jako stowarzyszenie kultury fizycznej.
W 1996r. siódemka z Gdyni pod nazwą „Arka Gdynia Hooligans” wygrała turniej im. Edwarda Hodury w Sopocie. Pierwszy mecz w rozgrywkach ligowych „Buldogi” rozegrały jednak w 1997 roku, kiedy przystąpiły do II ligi rugby. 23 marca 1997 w Sochaczewie żółto-niebiescy przegrali z Orkanem 5:25 (0:8) a jedyne punkty dla Arki zdobył grający trener Jakub Szymański.

W kolejnym sezonie 1997/1998 Arka wygrała rozgrywki II ligi uzyskując tym samym awans do I ligi (obecnej ekstraligi). Pierwszy sezon wśród najlepszych zakończył się dla gdynian wielkim sukcesem: Arka wywalczyła wicemistrzostwo Polski! Był to pierwszy medal gdyńskiego rugby w kategorii seniorów. Wcześniej, w latach 70,. rugbiści Bałtyku trzykrotnie zdobywali medale mistrzostw Polski jednak tylko w kategoriach juniorskich. Już pięć lat później „Buldogi” zostały po raz pierwszy najlepszą drużyną w kraju.

W ciągu swojej niespełna dwudziestoletniej historii RC Arka Gdynia stała się sportową wizytówką miasta i jedną z najsilniejszych drużyn w polskim rugby. W krótkim czasie nasza drużyna zdobyła trzy tytuły Mistrza Polski, sześciokrotnie kończyła rozgrywki Ekstraligi Rugby ze srebrnym medalem, a czterokrotnie zdobyła brązowy medal. W 2005 roku rugbiści Arki wygrali klubowy Puchar Europy w Splicie.
Arka zbudowała swoje rugby „od góry”, czyli tworząc najpierw drużynę seniorów. Dopiero potem powstały zespoły juniorów i kadetów i kolejne, młodsze, grupy młodzieżowe.

 

 

Rugby Club Arka Gdynia
Barwy: żółto-niebieskie
Pseudo: Buldogi
Rok założenia: 1996
Stadion: Narodowy Stadion Rugby, ul. Kazimierza Górskiego 10, Gdynia

 

Największe sukcesy RC Arka Gdynia:
Mistrzostwo Polski: 2004, 2005, 2011, 2015
Wicemistrzostwo Polski: 1999, 2000, 2002, 2007, 2009, 2013
Brązowy medal: 2001, 2008, 2010, 2012, 2014
Puchar Polski: 2010
Klubowy Puchar Europy: 2005

 

Najwyższe zwycięstwo w rozgrywkach: 26 maja 2012 Ekstraliga Rugby: Arka Gdynia – Juvenia Kraków 125:0

 

Zarząd Klubu

Honorowy Prezes Klubu: Jerzy Zając

Prezes: Michał Łowkiel
Skarbnik klubu: Zbigniew Rybak
Członkowie zarządu:
Rafał Kwiatkowski
Daniel Bartkowiak
Edward Konkel

 

oficjalna strona internetowa: www.arkarugby.pl
http://www.facebook.com/RugbyClubArkaGdynia

 


Czwartek, 2 maja 2019 18:53

In der analytischen Abteilung sorgte esportswettenz für eine anständige Auswahl von Wettbewerben für ihre Kunden. Beliebte Spieldisziplinen sind weit verbreitet,…

więcej >

RSS sponsorzy

Te zabytkowe samochody i motocykle dostępne są od ręki. Zobacz jakie pojazdy można kupić w sieci. Niektóre okazy zaskakują!
Wyjątkowe zabytki i oldtimery, klasyki czasów minionych, zobacz wyjątkową galerię […]
sob, maj 27, 2023
Dziennik Bałtycki